Strava s vysokým obsahem bílkovin

 

Tělo štěpí bílkoviny na aminokyseliny a zbylý dusík se odstraňuje v ledvinách a játrech. Nahromadění odpadních produktů bílkovin způsobuje poškození ledvin nebo jater.

Psi ve volné přírodě by nežrali kuřecí, kachní, jehněčí a jelení maso v jeden den, bylo by pro ně nepraktické schovávat si to, co jeden den ulovili, aby si to smíchali s úlovkem druhého dne. Naše receptury s jedinou bílkovinou jsou nejblíže přirozené potravě, kterou by pes žral v přírodě, ze všech krmiv na trhu.

Všichni chápeme, že kukuřice, pšenice a sója by neměly být obsaženy v krmivech, které jsou považována za špičková. Je však také třeba si uvědomit, že špičková krmiva bez obilnin by neměla obsahovat brambory nebo tapioku, protože mají vysoký obsah škrobu, prudce zvyšují glykemický index a vedou k diabetu.

Asi 95 % receptur bez obilnin používá tato levná plnidla, aby mohly používat označení „bez obilnin“, ale stále si udržely nízké náklady, ohrožují tím zdraví vašeho mazlíčka.

 

pesGeneticky jsou psi schopni využít pouze maximálně 35 % bílkovin, všechno navíc ovlivňuje slinivku břišní, ledviny a játra.

Strava s vysokým obsahem bílkovin může způsobit problémy se slinivkou, játry nebo ledvinami, protože tělo může mít problémy s likvidací veškerých odpadních produktů metabolismu bílkovin.

Psi by měli denně přijímat pouze maximálně 35 % bílkovin ve své stravě a nežrali by jich více, kdyby žili ve volné přírodě.

 

Hladina dusíku močoviny v séru (nebo krvi) a hladina kreatininu v séru jsou oba indikátory funkce ledvin. Obě tyto hodnoty mají tendenci stoupat, když ledviny nefungují efektivně.

Hladina dusíku močoviny je méně specifická pro poškození ledvin než hladina kreatininu. Existuje-li onemocnění ledvin, hodnota BUN (dusík močoviny v krvi) má tendenci stoupat rychleji než kreatinin. Někdy je považována za citlivější ukazatel funkce ledvin, protože další příčiny pro její vzestup neexistují.

Kreatinin je specifičtější pro onemocnění ledvin, jeho hladina se zvýší, když jsou psi krmeni potravou s vysokým obsahem masa (a indikuje poškození ledvin). V průběhu času je zvýšení hladiny kreatininu o něco lepším ukazatelem toho, jak postupuje glomerulární poškození než hladina BUN.

Chronický pomalý nárůst kreatininu je indikací pokračujícího poškození.

V případě kreatininu a BUN je důležité dívat se i na další indikátory toho, jak tělo prospívá. Je-li pacient normálně hydratovaný, ale má velké množství bílkoviny v moči, pak může existovat glomerulární onemocnění i v případě, že hladiny BUN a kreatininu nejsou příliš vysoké. BUN a kreatinin jsou důležité indikátory funkce ledvin, ale je třeba je posuzovat na základě celkového stavu pacienta a možnostech onemocnění jiných než onemocnění ledvin.

© Krmiva Caviar 2020 by DATA-NORMS s.r.o.